Ekonomi

ABD ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek ticaret kısıtlama listesini genişletiyor

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, ulusal güvenlik ve dış politika kaygılarını gerekçe göstererek, çeşitli ülkelerden altı şirketi ekleyerek, genellikle “Varlık Listesi” olarak adlandırılan ticaret kısıtlama listesini genişletti. Bu şirketlerden dördü özellikle Çin’in askeri güçlerinin eğitilmesindeki rolleri nedeniyle hedef alındı.

Yeni listeye alınan kuruluşlar arasında Güney Afrika Test Uçuş Akademisi ile bağlantıları olan Çin merkezli Global Training Solutions Limited ve Smartech Future Limited adlı iki şirket de yer alıyor. Bu şirketler Çin askeri personelinin eğitiminde Batı ve NATO kaynaklarını kullanmakla suçlanıyor. Ayrıca Güney Afrika’dan Grace Air (Pty) Ltd ve Birleşik Krallık’tan Livingston Aerospace Limited de benzer nedenlerle listeye eklenmiştir.

ABD hükümeti, listede yer alan şirketlerin bu tür faaliyetlerinin ABD’nin çıkarlarına aykırı olduğunu belirtmiştir. Bu kuruluşların listeye dahil edilmesi, ABD malları ve teknolojisini almak için artık lisans almaları gerektiği anlamına geliyor ve bu lisanslar muhtemelen reddedilecek.

Ayrıca, Birleşik Arap Emirlikleri’nden iki şirket, Mega Fast Cargo ve Mega Technique Trading, kaçamak davranışlarda bulundukları gerekçesiyle listeye eklenmiştir. Mega Fast Cargo, ABD menşeli malların Rusya’ya gönderilmesinde de rol oynamıştır.

Varlık Listesi, Ticaret Bakanlığı tarafından ABD’nin ulusal güvenliği veya dış politika çıkarları açısından risk teşkil ettiğine inanılan şirketlerle ticareti kısıtlamak için kullanılan bir araçtır. Salı günü alınan karar, ABD hükümetinin ulusal güvenlik adına uluslararası ticareti düzenlemeye yönelik süregelen çabalarını yansıtmaktadır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu