Haber

Afrika Birliği anayasaya aykırı yetki değişikliklerini kınadı

ADDIS ABABA, 1 Eylül (Xinhua) — Afrika Birliği (AfB), Afrika’da birliğin normatif araçlarını ihlal eden anayasaya aykırı güç değişiklikleri dalgasını şiddetle kınadı.

Afrika Birliği Barış ve Güvenlik Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, kurulun “bu belaya karşı geleneksel Afrika Birliği müdahalelerinin etkinliğinin acilen gözden geçirilmesi gerektiğinin vurgulandığı” belirtildi.

Konsey, bazı Afrika Birliği üye devletlerinde anayasal düzenin hızlı bir şekilde yeniden tesis edilmesinin sağlanmasındaki gecikmelerden duyduğu derin endişeyi dile getirdi. Kurul, bu ülkelere, tüm geçiş görevlerinin öngörülen zaman çizelgelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamaya yönelik çabalarını iki katına çıkarmaları yönünde güçlü bir çağrıda bulundu.

Açıklama, Afrika Birliği Yönetim Kurulu Lideri Musa Faki Muhammed’in kıtadaki bir dizi darbenin sonuncusu olan Gabon’daki darbeyi kınamasından bir gün sonra geldi.

Faki, darbeyi AÜ’nün hukuki ve siyasi belgelerinin açık bir ihlali olarak nitelendirerek kınadı.

Afrika Birliği ayrıca kıtada hem insan yapımı hem de doğal barış ve güvenlik tehditlerinin ortaya çıkması, artması ve devam etmesi konusundaki endişelerini dile getirdi.

Bu tehditler arasında terörizm, radikalleşme ve şiddet içeren aşırılık, anayasaya aykırı güç değişiklikleri, devlet içi çatışmalar, silahlı gruplar, paralı askerler ve yabancı terörist savaşçılar da dahil olmak üzere yabancı savaşçıların çoğalması, ülkeler arası organize suç, yasa dışı mali akışlar ve doğal kaynakların yasa dışı kullanımı yer alıyor. . Bulunduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu