Teknoloji

Ağırlık olarak altından bile daha değerli: Zombi tırtıl mantarı (Himalaya tırtıl mantarı) nedir?

Dünyanın en pahalı parazitiyle tanışmaya hazır mısınız? Bu parazit yaz aylarında tırtıllar yer altındayken bulaşır. larva hayalet güveleri Kendi içinde bir yuva kurar. Vücudu yavaş yavaş ele geçiren parazit, aylar boyunca meskenini yavaş yavaş tüketir ve ölmekte olan kölesini yüzeye çıkararak başa takılan bir parazitle yüzeye gönderir. sporokarp oluşturur. Daha sonra toplanan bu mantar, çoğunlukla Himalaya Tırtıl Mantarıveya Zombi Tırtıl Mantarıdenir.

Bu ölümcül ikili Tibet’te “yartsa gunbu” veya Çin’de “Dong Chóng Xià Cǎo” olarak bilinir ve kendi dillerinde ” kış solucanı, yaz otu ” araç. Bu isimlerin nedeni, mantarın yerdeki insanlar için yerden dışarı çıkan toprak saplarına benzemesidir. Himalaya tırtıl mantarı, dünyanın en pahalı biyolojik eserlerinden biri haline geldi.

Çin’de değeri kilogram başına 20.000 ila 40.000 ABD Doları arasında değişmektedir., özellikle büyük bir örneklem için 140.000 ABD Dolarına kadarfiyatlar ile” yumuşak altın Bunlara da “ denir. Bir Ophiocordyceps olarak karıncaları ve örümcekleri zombiye çevirdiği ve The Last Of Us’ın yıldızları haline gelen beyni kontrol eden asalak mantarların arasında oturuyor.

Ancak 2013 tarihli bir makaleye göre Ophiocordyceps sinensis, yaklaşık 30 biyoaktivite içerdiği iddia edildiğinden diğerlerinden biraz daha özeldir. Son zamanlarda, O. sinensis’in antiarterioskleroz, antidepresyon ve antiosteoporoz aktiviteleri, fotokoruma, bağırsak yaralanmasının önlenmesi ve tedavisi, dayanıklılık kapasitesinin arttırılması, cinsel potansiyel dahil olmak üzere biyoaktiviteleri tanımlanmıştır. Himalaya Viagrası olarak da bilinir) ve öğrenme-hafıza geliştirme.

Bu parazit, 700 yılı aşkın bir süredir klasik tıpta bir bileşen olarak kullanılmaktadır. ve O. sinensis pazarı tarih boyunca güçlü bir konuma sahip olmuştur. Ne yazık ki, son yıllarda mantarın kendisi artık aşırı kullanım, habitat bozulması ve iklim değişikliği nedeniyle risk altına girdi.

Araştırmalar, Himalaya tırtıl mantarının daha soğuk koşullarda daha üretken olduğunu ve yılın en azından bir bölümünde permafrost (kalıcı buz) olan habitatları tercih ettiğini belirlemiştir. Parazitik mantar popülasyonunu riske atmaktan büyük ölçüde insan hasadı sorumlu olsa da, araştırma gösteriyor ki Isınan bir iklimin bu ilacın hayatta kalmasını eşit derecede tehdit ettiği sonucuna vardı.

Bir zamanlar bol olan mantar, son yıllarda azaldı ve bu, insanlar ve daha geniş yırtıcı yaşam için kötü bir haber olabilir. Los Angeles Mikoloji Derneği Lideri Stu PickellKaliforniya’nın yaklaşan mantar patlamasıyla ilgili olarak, mantarlar ekosistemin önemli bir parçasıdır ve azalan sayılar, gelirleri için tırtıl mantarı hasadına güvenen birçok kişinin geçimini sağlamakta zorlanabileceği anlamına gelir.

The Last Of Us’ın yaratıkları ürkütücü gelebilir ama bazen vücutları ele geçiren mantarların bile yardıma ihtiyacı olur…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu