Teknoloji

Bilim insanlarını şaşırtan keşif: Daha önce hiç görülmemiş jelatinimsi bir yırtıcı tür keşfedildi

Araştırmacılar, Pasifik Okyanusu’nun ışıktan yoksun derinliklerinde ilk kez yeni keşfedilen bir “jelatinimsi yırtıcı” türü gözlemlediler. Artık uzmanlar, tanımlanamayan bu denizanası türünün, ortaya çıktığı gizemli su dünyası hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğine inanıyor.

Bilim adamları, jelatinimsi turuncu organizmayı, Pasifik Okyanusu’nun en bozulmamış ve şimdi keşfedilmemiş ekosistemlerinden biri olan Pacific Remote Islands Deniz Ulusal Anıtı’nda 1.400 metrenin üzerinde bir derinlikte filme aldı.

Japonya Deniz-Yer Bilim ve Teknoloji Ajansı araştırmacısı Dhugal Lindsay, yaptığı açıklamada “ bu jelatinimsi bir avcıdedi ve devam etti: “ O derinlikte büyük ve jelatinimsi bir şey yiyor olmalılar.“Ama muhtemelen Bathykorus cinsi içinde tanımlanamayan bir ilaç olan bu gizemli derin yaratığın tam olarak ne beslendiği artık bilinmiyor..

Bathykorus’un gözlemlendiği okyanusun derinliklerine ışık ulaşmaz. Bu nedenle, birçok deniz organizması, vücutlarında ışık üreten kimyasal bir reaksiyon yoluyla biyolüminesans yaratır ve Bathykorus’un tükettiği herhangi bir organizmanın da muhtemelen bu tür ışık yaydığı düşünülmektedir.

Uzmanlar, Bathykorus’un denizanası ve biyolüminesan av gibi diğer jelatinimsi hayvanları yemek için çan benzeri kısmındaki dokunaçları kullandığına inanıyor.

Lindsay, şeffaf kuzenlerinin aksine bu Bathykorus’un kahverengi-kırmızı rengiMidesinden ışığın sızmasını önlemek için biyolüminesan av geliştirdiğine ve potansiyel yırtıcılara karşı benzersiz bir savunma sağladığına inanıyor.

Yalnızca üç tentacles’e sahip olan bu trimer denizanası, üç mide kesesi ile karakterize edilen son derece seyrek ve yetişkin görünmektedir. Bu ilacın en yakın akrabası ilk ve sadece yaklaşık on yıl önce aynı bölgede NOAA Okyanus Keşif gemisi Okeanos Explorer tarafından gözlemlendi.

Bu Bathykorus sadece kendi yaşam öyküsünü anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda bu eşsiz, az keşfedilmiş topraklarda bulunan besin zincirinin artık bilinmeyen bir parçasının öyküsünü de anlatıyor. Lindsay, kısa bir süre öncesine kadar hiçbir canlının denizanası yemediğine inanılıyordu, çünkü denizanası çoğunlukla sudan oluşuyordu ve onları yemeye çalışanları sokardı. Ancak bu Bathukorus’un biyolüminesansın midelerinden geçmesini engelleyerek kendini koruması gerçeği, bir şeyin onu yemeye çalıştığını gösteriyor.

E/V Nautilus, Ocean Exploration Trust (OET) tarafından yönetilen bir keşif gemisidir. Gemideki bilim adamları, yüksek çözünürlüklü kameralar ve LED aydınlatma ile donatılmış uzaktan kumandalı araçlar (ROV’lar) aracılığıyla derin deniz jeolojisini ve biyolojisini keşfediyor ve ışığın başka türlü nüfuz edemediği alanları inceliyor.

OET Baş Bilim İnsanı daniel wagneryaptığı açıklamada, “ Okyanusumuzun çoğu keşfedilmemiş ve keşfedilmemiş durumdader ve devam eder: “ Keşif gezilerimiz, yalnızca kaynak yönetimi ve bilim camiasının birincil ihtiyaçlarını karşılayan kritik temel bilgileri toplamayı değil, aynı zamanda bu bilgileri telepresence teknolojisi aracılığıyla herkesle paylaşmayı hedefliyor.

haberanamur.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu