Haber

Bolsonaro yanlıları, Brezilya’nın başkentinde askeri müdahale çağrısıyla gösteri düzenledi.

Brezilya’da Devlet Başkanı Jair Bolsonaro destekçisi binlerce kişi, ülkenin çeşitli şehirlerinde 30 Ekim’deki seçimleri kazanan Lula da Silva’ya karşı ordudan müdahale talebiyle gösteriler düzenledi.

Brezilya’da 15 Kasım cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümünde Bolsonaro yanlıları, başşehir Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen kentlerinde orduyu Lula’ya karşı müdahaleye çağıran gösteriler için askeri karargahların yakınında gösteriler gerçekleştirdi.

Genellikle Brezilya milli takım forması giyen, Lula’nın kazandığı seçim sonuçlarını kabul etmeyen göstericiler “Brezilya’yı kurtarın” sloganları attı.

Ordudan Yüksek Federal Mahkemesi’ne (STF) müdahale etmesini isteyen ve dolaylı olarak askeri darbe çağrısı yapan göstericiler, 30 Ekim’deki seçimlerde “Brezilya’nın çalındığını” yazan İngilizce ve Portekizce yazılı pankartlar taşıdı.

Gösteriler, silahlı kuvvetlerin seçim sonuçlarını tanıdığını ve demokrasinin yanında olduğunu belirtmesine karşın düzenlendi.

Brezilya’da geçen hafta Savunma Bakanlığı, 2 ve 30 Ekim’de düzenlenen seçim sonuçlarının “uyumlu” olduğunu belirten, seçimlerde usulsüzlüğün bulunduğuna işaret etmeyen bir raporu STF’ya sunmuştu.

Ordu, seçim sisteminin karışıklığına dikkati çekmiş ve bu sebeple derinlemesine bir incelemenin yapılmadığını belirterek seçim mahkemesinden sandıkların denetlenmesini kolaylaştıracak önlemler almasını önermişti.

STF de ülkede 1996 yılından bu yana kullanılan “elektronik sandıklarda herhangi bir usulsüzlük veya tutarsızlık bulunmadığına ilişkin” raporu memnuniyetle karşılamıştı.

Güney Amerika’nın en büyük ülkesi, nüfusu 212 milyonu aşan Brezilya’da 30 Ekim Pazar günü düzenlenen ikinci çeşit devlet başkanlığı seçiminde ülkeyi iki devir yöneten sol görüşlü eski Devlet Lideri Lula da Silva yüzde 50,9, çok sağcı Devlet Lideri Jair Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının akabinde Bolsonaro destekçileri evvel ülkede günlerce süren otoyol kapatma aksiyonları yapmış akabinde da ordu karargahları önünde düzenledikleri şovlarda silahlı kuvvetleri Lula’nın devlet başkanlığı görevini devralmasına karşı müdahaleye çağırmıştı.

Lula, 3. kez devlet başkanı olmak üzere 1 Ocak 2023’te yemin ederek misyonu Bolsonaro’dan devralacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu