Haber

Çin Büyükelçisi: Yunanistan Başbakanının Çin ziyareti ikili işbirliği için yeni bir başlangıçtır

ATİNA, 9 Kasım (Xinhua) — Çin’in Yunanistan Büyükelçisi Xiao Junzheng, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in Çin’e yaptığı resmi ziyaretin, ikili işbirliğinde yeni bir başlangıcın ve ikili ilişkilerde daha da parlak bir geleceğin habercisi olduğunu söyledi.

Xiao, Çarşamba günü Yunanistan ulusal haber ajansı AMNA’da yayınlanan makalesinde, ziyaretin Çin-Avrupa Birliği (AB) bağlarının daha da güçlendirilmesine olumlu ivme kazandırdığını belirtti.

Büyükelçi, Mitsotakis’e 2-3 Kasım tarihlerinde Çin’e yaptığı ziyarette eşlik etti. Ziyaret, bir Yunan başbakanının son yedi yılda Çin’e yaptığı ilk resmi ziyaret olma özelliğini taşıyor. Ziyaret sırasında Miçotakis, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Başbakan Li Qiang ve diğer üst düzey yetkililerle bir araya geldi.

Xiao, ziyaretin gündem maddelerinin içerik açısından güçlü olduğunu ve bu nedenle Çin ile Yunanistan ve Çin ile AB arasında çeşitli alanlarda iş birliğine ivme kazandıracağına inandığını belirtti.

Pire Limanı projesinin başarısından örnek veren Xiao, Mitsotakis’in ziyaretini ortak kalkınmaya dayalı bir iş birliği yolculuğu olarak nitelendirdi.

Bu yılın Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklığının 20. yıl dönümü olduğunu vurgulayan büyükelçi, ziyareti Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı gelişimini destekleyecek bir yolculuk olarak nitelendirdi.

Xiao, Çin’in değerli ortağı ve AB üyesi olan Yunanistan’ın, Çin-AB ilişkilerinin güçlendirilmesinde köprü görevi gördüğüne dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu