Ekonomi

Çin: Çip yaptırımlarına kayıtsız kalamayız

Çin’in Washington Büyükelçisi Şie Fıng, ABD’nin Colorado kentinde düzenlenen Aspen Güvenlik Forumu’nda yaptığı konuşmada, ABD’nin Çin’e yönelik adımlarını ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

ABD’nin Çin’e cips dahil ihracat kontrolleri ve yaptırımları uygularken Çin’in sessiz kalamayacağını belirten Shie, “Çin parmağını kıpırdatmadan seyirci kalamaz. Provokasyon yapmayacağız ama provokasyonlardan korkmayacağız. Yani provokasyonlardan korkmayacağız.” , Çin gerekli cevabı verecektir.”

Çin’in ABD’nin adımlarına “kısasa kısas” ilkesiyle yaklaşmadığını vurgulayan Shie, “Ticaret veya teknoloji savaşı istemiyoruz. Demir perdeye ve silikon perdeye veda etmek istiyoruz. .”

Bir süredir kamuoyunun önüne çıkmayan Çin Dışişleri Bakanı China Gang’ın nerede olduğu sorulduğunda Xie, “İlginiz için teşekkürler” yanıtını verdi.

Çin ve ABD’nin ortasında çip gerilimi

Amerikan basınında yer alan haberde, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Nvidia ve diğer çip üreticileri tarafından Çin ve diğer ilgili ülkelerdeki müşterilere önceden lisanssız olarak yapılan çip sevkiyatını durdurmak için bu ay harekete geçebileceği belirtildi.

Çin ayrıca çip ve elektronik üretiminde kullanılan galyum ve germanyum metallerinin ihracatını da “ulusal güvenlik ve çıkarların korunması” gerekçesiyle kısıtladı.

carsibasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu