Ekonomi

Ekonomik Koşullar İyileştikçe Seagate Tahminleri Beklentilerin Üstünde

Seagate (STX), ikinci mali çeyreğe ilişkin beklentileri aşan mali sonuçlar bildirmesine rağmen Çarşamba günkü piyasa sonrası ticaret seansında hisse fiyatlarında düşüş yaşadı.

Şirket, 12 sentlik düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) ile, hisse başına 8 sentlik beklenen zararın oldukça üzerinde, beklenmedik bir kar elde etti.

Gelir, geçen yılın aynı dönemine göre %18 düşüşle ve ortalama tahminle eşleşerek 1,56 milyar dolara ulaştı.

Düzeltilmiş brüt kar marjı önceki yıla göre %21,4’e göre %23,6 ve iddia edilen %21,4’ün üzerinde gerçekleşti. Düzeltilmiş faaliyet kâr marjı, önceki yılın %5,8’ine göre iyileşme göstererek %8,2 oldu ve analistlerin %5,5’lik tahminini aştı.

Seagate İcra Kurulu Başkanı Dave Mosley şunları söyledi: “Seagate, Aralık çeyreğinde güçlü bir mali performans sergiledi; bu performans, gelirdeki %7’lik ardışık artış ve GAAP dışı hisse başı kazanç esasına göre kârlılığa geri dönüş ile beklenen aralığın üst sınırını aştı,” dedi Seagate İcra Kurulu Başkanı Dave Mosley Subay.

“İyileşme, pazardaki toparlanmanın ilk işaretlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bulut depolama çözümlerine olan talebin artmasından kaynaklandı.”

Seagate, 2024’ün üçüncü çeyreği için EPS’nin 0,25 ABD Doları olduğunu varsayıyor ve bunun üzerinde veya altında 0,20 ABD Doları tutarında olası bir sapma öngörüyor. Bu tahmin, ortalama analist tahmini olan 0,20 dolardan daha yüksek.

Ayrıca şirket, 2024’ün üçüncü çeyreğinde gelirin 1,65 milyar dolara ulaşacağını iddia ederken, piyasa analistleri gelirin 1,64 milyar dolar olacağını tahmin ediyordu.

Bu mali rakamların açıklanmasının ardından Seagate’in hisse fiyatı %1,3 düştü.

Bu makale yapay zeka teknolojisinin yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

pulumur-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu