Ekonomi

Elektrikli Araç Üreticileri Nio, XPeng ve Li Auto’nun Stokları Teslimat Rakamları Nedeniyle Arttı

Nio (NIO) hisseleri, Çin merkezli ve elektrikli araçlar (EVs) konusunda uzmanlaşmış şirketin benzer şirketlerle birlikte Haziran ayı ve ikinci çeyrek için etkileyici elektrikli araç teslimat rakamlarını açıklamasının ardından Pazartesi günü borsa açılışından önce hafif bir artış yaşadı.

Nio, Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %98,15’lik bir artışla 21.209 elektrikli araç teslim ettiğini bildirdi. Bu rakamın 11.581’ini spor amaçlı araçlar (SUV) ve 9.628’ini dört kapılı otomobiller oluşturuyor.

Nisan-Haziran döneminde Nio toplam 57.373 elektrikli araç teslimatı gerçekleştirerek bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %143,9’luk bir artış sağlamıştır.

Bu açıklamanın bir sonucu olarak, Nio’nun hisse senetlerinin fiyatı piyasa açılmadan önce yaklaşık %5 oranında arttı.

Cesaret verici teslimat istatistikleri, elektrikli araç üreten diğer şirketlerin hisse senedi fiyatlarında da artışa yol açtı.

Li Auto’nun (NASDAQ:LI) hisseleri %3,2, XPeng’in (XPEV) hisseleri ise %1,5 oranında arttı.

Li Auto, Haziran ayında bir önceki yıla göre %46,7 artışla 47.774 elektrikli araç teslim ettiğini ve ikinci çeyrekte %25,5 artışla 108.581 elektrikli araç teslim ettiğini açıkladı. XPeng, Haziran ayında bir önceki yıla göre %24 artışla 10.668 elektrikli araç ve ikinci çeyrekte %30,2 artışla 30.207 elektrikli araç teslim ettiğini bildirdi.

Önde gelen elektrikli araç üreticisi Tesla’nın (TSLA) hisseleri de %1,6 artışla işlem görerek son on iki aydaki en uzun art arda kazanç dönemine yaklaştı.

Buna karşılık, Amerikan borsasında işlem gören BYD Co. hisseleri, şirketin Haziran ayında 341.658 yeni enerji aracı sattığını açıklamasının ardından Şanghay’da yaklaşık %1,4’lük bir düşüş yaşadı ki bu bir önceki yıla kıyasla %35’lik bir artış anlamına geliyor. Bu satışlar arasında %13,2 artışla 145.179 adet sadece bataryalı elektrikli araç ve bir önceki yıla göre %57,9 artışla 195.032 adet plug-in hibrid elektrikli araç yer aldı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu