Teknoloji

Enerji Devi Panasonic Elektrikli Otomobiller İçin Yeni Batarya Üretti: Menziller İkiye Katlanacak!

Japonya merkezli ünlü elektronik şirketi Panasonic, başarılı pil üreticisi Nexeon ile yeni elektrikli araç pilleri geliştirmek için güçlerini birleştirdi. Pek çok kişiye göre ikilinin yeni pilleri, elektrikli otomobillerin sınırlı menzil sorununu ortadan kaldırabilir. Detaylar burada…

Japon elektronik devi Panasonic, elektrikli araçlar için pillerde heyecan verici yeni bir döneme girmek üzere.

Ünlü şirket, elektrikli araba akülerinde kullanılan lityum iyon pillerin geliştirilmesi için başarılı bir enerji şirketi olan Nexeon ile birlikte çalışmaya karar verdi.

İki marka, şu anda araçlarda bulunan pillerdeki güç yoğunluğunu artırmak ve aynı hacimde daha uzun ömür sunmak istiyor. Nasıl?

Halihazırda otomotiv devi Tesla için pil üreten Panasonic, lityum iyon pillerdeki güç yoğunluğunu artırmak için katot bileşenlerine göre nispeten daha az olan anot bileşenlerini de artırmak istiyor. Bildiğiniz gibi piyasada birden fazla pil modelinde anot olarak çoğunlukla grafit malzeme tercih ediliyor. Ancak ondan neredeyse 10 kat daha güçlü olan şey silikondur.

Uzun zamandır pillerinde silikon malzeme kullanmak isteyen Panasonic, bu sayede kullanım ömrünü uzatmayı hedefliyor ancak değerli bir sorunla boğuşuyor.

Anot cihazı olarak silikon kullanmanın en sorunlu yönünün, cihazın yüksek sıcaklıklarda kolayca genleşerek pil hücresine zarar vermesi olduğu aktarılıyor.

Nexeon’un yeni anti-genleşme pil teknolojisi sayesinde silikonun aşırı genleşme ve büzülme sorununu aşmayı planlayan şirket, yakında yeni pil modelleri üretmeye başlayacak.

Şirketin açıkladığı resmi hedeflere göre pillerdeki enerji yoğunluğu 2030 yılına kadar yüzde 25 artırılacak. Öte yandan diğer üretici Nexeon’a göre yeni silikon teknolojisiyle birlikte yoğunluk seviyesinde yüzde 50’lik bir artış görmek mümkün.

Japonya merkezli şirket şimdi umut vadeden pillerini ABD’nin Kansas eyaletinde yeni kurduğu De Soto fabrikasında üretecek. Yeni pillere talip olan markalar hala belirsiz.

Peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

alpu-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu