Haber

Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ege Bölgesinde Etkisini Gösteriyor

Yazın en sıcak ve bunaltıcı günlerini tanımlayan Eyyam-ı bahur sıcağı Ege Bölgesi’nde etkisini hissettiriyor.

Her yıl temmuz sonu ile ağustos başı arasında etkili olan Eyyam-ı bahur sıcaklarının etkisiyle termometreler Aydın’da 39 dereceyi, İzmir, Denizli ve Manisa’da 38 dereceyi gösterdi. Sıcaklığın yanı sıra yüksek nemin de etkili olduğu bu kentlerde öğleden sonra sokak ve caddelerin boş olduğu görüldü.

Nemin kent merkezinde yüzde 35, Kuşadası’nda yüzde 44 ve Didim’de yüzde 42 olarak ölçüldüğü Aydın’da dışarı çıkmak zorunda kalanlar zor anlar yaşadı.

Parklarda ağaçların gölgesinde dinlenen bazı kişiler su içerek serinlemeye çalıştı.

Öte yandan şehrin klasik lezzetlerinden biri olan ve sıcak havalarda yoğun bir şekilde tüketilen kar helvası tezgahlarının satışlarının da arttığı görülüyor.

Kar helvası satıcısı Ali İstek Cambaz, satışlarının çok düzgün olduğunu belirterek, “Kar helvası dondurma gibi değil. Dondurma yersiniz susarsınız ama kar şekeri yediğiniz zaman susatmazsınız.” 4 saat.” terimini kullandı.

Vatandaşlardan Sevilay Gündoğdu, 60 yaşında ilk kez bu kadar bunaltıcı sıcakla karşılaştığını söyledi.

Sıla İtimat, “Diyecek bir şey yok çünkü çok sıcak, ölüyoruz. Keşke havayı kısabileceğimiz bir şey olsa, soğuyor” dedi. söz konusu.

Öte yandan Kuşadası ve Didim ilçelerindeki sahiller ise serinlemek isteyenlerin adresi oldu. Sahillerin aşırı sıcağa rağmen kalabalık olduğu görüldü.

Sıcaklık ve nem artacak

İzmir kent merkezinde sıcaktan dolayı ana cadde ve sokaklarda sakinlik gözleniyor. Normalde kalabalık kalabalığın görüldüğü Konak Meydanı, Cumhuriyet Meydanı, Kordon ve Karşıyaka’da özellikle öğle saatlerinde insan sayısının azaldığı görüldü.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre hava sıcaklığı Aydın’da 42 derece, Manisa’da 43 derece, Denizli’de 42 derece ve İzmir’de 36 derece, nem oranı ise İzmir’de yüzde 63, İstanbul’da yüzde 54 olacak. Aydın, yüzde 52 Manisa. Denizli’de yüzde 40’a ulaşması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu