Ekonomi

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried yeni suçlamalarla karşı karşıya

Investing.com – Kasım’da İflas FTX Borsanın kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman Fried hakkında yeni suçlamalar getirildi. Fried şu anda 12 suçlamayla karşı karşıya.

Dün yayınlanan yeni bir iddianame, Sam Bankman-Fried’i 300’den fazla yasa dışı siyasi bağış yapmak için komplo kurmakla suçluyor. Daha önceki iddianamelerde Fried hakkında 8 farklı suçlamada bulunulmuştu. FTX’in eski CEO’su önceki iddianamede olduğu gibi tüm suçlamaları reddederken, şimdi dördü dolandırıcılık ve sekizi komplo olmak üzere 12 suçla daha yargılanacak.

Bankman-Fried şu anda bir meskende kalıyor, ancak yakın zamanda davanın yargıcı Lewis Kaplan tarafından çevrimiçi faaliyetleri nedeniyle kefalet koşullarının iptal edilebileceği konusunda uyarıldı. Fried’in avukatı, son suçlamaların ardından yorum yapmaktan kaçındı.

Bankman Fried’in davası Ekim ayına ertelenirken, Yargıç Lewis Kaplan dün Fried’in FTX ve Alameda çalışanlarıyla temasa geçme yasağını 3 Mart’a kadar uzattı.

Yeni iddianamede, Sam Bankman Fried, iki eski FTX yöneticisiyle birlikte, şirket lehine kanun geçirmeleri için milletvekillerine milyonlarca dolar bağışlayarak onlara komplo kurmakla suçlanıyor.

İlk iddianamede savcılar, Bankman-Fried’i şirketin yan kuruluşu Alameda Research’teki zararları karşılamak için FTX müşterilerinden milyarlarca dolar fon çalmakla suçladı. Ayrıca Alameda AraştırmasıBankman Fried’in üzerindeki baskı, iki üst düzey yöneticiden sonra daha da arttı.

Author: Günay Caymaz

haberkonyaalti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu