Ekonomi

IMF Başkanı Georgieva: Henüz inatçı enflasyonun üstesinden gelmedi

Georgieva, IMF-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen etkinlikte küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonun inatla yüksek kaldığına dikkat çeken Georgieva, jeo-ekonomik ayrışmanın ticaret ve sermaye akımlarını etkilediğini ve aşağı yönlü risklerin arttığını kaydetti.

Georgieva, Dünya ekonomisi son üç yılda birden fazla şoka karşı oldukça dayanıklı olduğunu kanıtladı, ancak henüz zayıf büyüme ve inatçı enflasyonun üstesinden gelemedi.söz konusu.

“Enflasyonla mücadele ve finansal istikrarı korumak daha karmaşık hale geldi”

Georgieva, çabanın ve finansal istikrarın enflasyonla sürdürülmesinin son dönemde bankacılık sektöründeki baskılarla daha karmaşık hale geldiğini belirtti.

Düşük gelirli ülkelerin yüksek borç nedeniyle özellikle savunmasız olduğuna işaret eden Georgieva, kişi başına düşen gelir artışı yavaşladıkça bu ülkelerin diğer ülkeleri yakalamasının zorlaştığını söyledi.

Georgieva, bu ortamda, küresel siyasi gündemin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyüme için hem kısa hem de orta vadeli beklentileri yeniden oluşturmaya odaklanması gerektiğini söyledi.

“Güçlü büyümeye dönüşün ön koşulu fiyat istikrarını yeniden sağlamak”

Güçlü büyümeye dönüşün ön koşulu olarak fiyat istikrarını yeniden sağlamanın ve finansal istikrarı korumanın önemini vurgulayan Georgieva, merkez bankalarının finansal istikrar risklerini ele almak için düzenleyiciler ve denetçilerle yakın çalışması gerektiğini vurguladı.

Bankalar ve banka dışı finans kuruluşlarında ya da ticari gayrimenkul gibi sektörlerde örtülü risklerin izlenmesi gerektiğini belirten Georgieva, “İhtiyatlı olmak gerekiyor” dedi. terimini kullandı.

Refahın sürdürülmesi amacıyla yapısal dönüşümlerin ilerletilmesi ve ayrımcılığa karşı direnilmesi için harekete geçilmesi gerektiğini belirten Georgieva, ayrımcılığın yol açtığı zararı azaltmak için uluslararası iş birliğine de hız verilmesi gerektiğini söyledi.

“En endişe verici olan, uzun vadeli zayıf büyüme tahmini”

Georgieva, küresel ekonomik görünüme de değinerek, “Resesyonun başlamasından korkuyorduk. Bu noktada sert bir inişten kaçınarak dar bir yolda yürüyeceğimizi öngörüyoruz” dedi. söz konusu.

Georgieva, bu yıl için yüzde 2,8’lik küresel ekonomik büyüme iddiasının tüm dünyadaki işletmelere ve insanlara fırsatlar sağlamak için yeterli olmadığını belirterek, şöyle konuştu: “En endişe verici olan, uzun vadeli zayıf büyüme olasılığı.”değerlendirmesini yaptı.

Dünya ekonomisinin “çok iyi bir yerde” olmadığına işaret eden Georgieva, artan riskler gördüklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu