Haber

İran’da Tepki Veren Karar: Aktivistlere İdam Cezası Onaylandı

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan ve durumu kötüleşerek hastaneye götürüldükten sonra 16 Eylül’de hayatını kaybetti. Bu olaydan sonra başlayan protestolarla ilgili olarak idam cezasına çarptırılan 6 kişiden bir kısmının Yargıtay tarafından onaylandığı ve yakında infaz edileceği bildirildi.

“Bazı güvensiz kişilerin cezaları onandı ve yakında infaz edilecekler”

İran’da yayınlanan Şark gazetesinin haberine göre, Yargı Başkanı Gulam Hüseyin Muhsini Ejei, protestolarla ilgili olarak tutuklanan bazı protestocuların adli işlemlerinin kısa sürede tamamlandığını bildirdi.

Bu kapsamda Ejei, gösteriler sırasında “terörizm, cinayet, kamu düzenini bozma” suçlarından yargılanan kişilerin ölüm veya uzun süreli hapis cezalarına çarptırıldığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Ejei, “Fesat çıkaran, devlete savaş açan, ateşli silah ve soğuk silahlarla adam öldüren, güvensizlik yaratanlardan bir kısmı da ceza aldı ve yakında idam edilecek” dedi. terimleri kullandı.

Güvenlik güçleri de dahil olmak üzere 300’den fazla kişi öldürüldü.

Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından 16 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra durumu kötüleşerek hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülke yönetimine karşı protestoları ateşledi.

Devrim Muhafızları Ordu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Buyruk Ali Hacızade, 29 Kasım’da yaptığı konuşmada, ülkede yaklaşık 2,5 aydır devam eden protestolarda güvenlik güçleri dahil 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. İran Güvenlik Konseyi ise 3 Aralık’ta toplam ölü sayısının 200’ü aştığını duyurdu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Kurumu (UST) ise 29 Kasım’da yayınladığı raporda, Mahsa Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak gösterilerine güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 448 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ülke basınına yansıyan haberlere göre gösteriler sırasında 60’tan fazla güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Gösterilerde binlerce kişi gözaltına alınırken, Yargı Sözcüsü 8 Kasım’da gösterilerde yaşanan olaylarla irtibatı olan 1024 kişi hakkında iddianame hazırlandığını duyurdu.

İran’da yaklaşık 3 aydır devam eden gösterilerle ilgili olarak şu ana kadar 6 kişi idam cezasına çarptırıldı. Ölüm cezalarının Yargıtay tarafından onaylanması gerekiyordu. İran Ceza Kanunu’na göre “kamu düzenini bozmak, dünyada fesat çıkarmak ve devlete savaş açmak” suçlarını işleyenler idam cezasıyla yargılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu