Haber

İskoçya’nın eski başbakanı tutuklandı

Eski İskoçya Başbakanı ve eski İskoç Ulusal Partisi (SNP) Genel Lideri Nicola Sturgeon, hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

İskoç Polisine göre, “52 yaşındaki bir kadın (Sturgeon), 11 Haziran 2023 Pazar günü, İskoç Ulusal Partisi’nin finansmanı ve mali durumuna ilişkin devam eden bir soruşturma kapsamında şüpheli olarak gözaltına alındı.”söylendi.

1999 yılından bu yana partinin idari başkanlığını yürüten eşi Peter Murrell, soruşturma kapsamında Nisan ayında gözaltına alınmış ve serbest bırakıldıktan sonra partiden istifa etmişti.

NE OLDU?

Temmuz 2021’de İskoçya’da iktidardaki SNP’nin finansmanına yönelik başlatılan soruşturma kapsamında, SNP’nin Edinburgh binası ve Peter Murrell-Nicole Sturgeon çiftinin Glasgow’daki evi de 5 Nisan’da kordon altına alındı. Eski Başbakan Sturgeon’un konutunu aramaya gelen polisler bahçeye çadır kurarken, konutun tüm perdeleri kapatıldı.

Parti finansmanı soruşturması,SNP, ikinci bağımsızlık referandumu kampanyalarında kullanmak üzere 600.000 £ (yaklaşık 15 milyon Türk Lirası) topladıktan sonra gelen şikayetler üzerine başlatıldı.Toplanan para kampanya harcamaları için değil, Partinin günlük harcamalarında kullanıldığı iddia edildi.

Soruşturmanın açıldığı tarihte açıklama yapan dönem Sturgeon, soruşturmadan endişe duymadığını belirtti.Her kuruşunun bağımsızlık kampanyalarında kullanılmak üzere toplandığını söyledi.

SNP’nin 24 yıldır yönetici direktörü olan Peter Murrell,partinin üyeliğinin düşmesi konusunda kamuoyunu yanıltmakla suçlandığını kabul ettikten sonra Geçen ay istifa etti.

8 yıldır lider hükümet ve İskoç Ulusal Partisi Eşi Sturgeon, Şubat ayında görevinden istifa etmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu