Haber

İstiklal’deki Patlamanın Ardından Oluşan Bilgi Kirliliği En Çok Sahte Haber Yapan Mecralara Dikkat Çekti

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde yaşanan patlamanın akabinde toplumsal medya ve web sitelerindeki haberlerin doğruluğu tartışılmaya başladı. Kıymetli durumlarda ortaya çıkan bu bilgi kirliliği ile baş edebilmek için kamuoyunun bilinçlendirilmesi gerektiğini bir kere daha hatırladık. Teyit.org’un kurucusu Mehmet Atakan Foça, Twitter üzerinden paylaştığı haber ile en sık yanlış bilgi veren 5 haber sitesini açıkladıkları araştırmayı yayımladı.

Kaynak: https://twitter.com/matakanfoca/statu…

Teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça, İstanbul’da yaşanan patlamanın akabinde kimi web sitelerinde paylaşılan haberlerin bilgi kirliliğine neden olduğuna dikkat çekti.

Teyit.org, Türkiye’de haber siteleri ve toplumsal medyada yayılan yanlış bilgilerin önüne geçmek ismine haberin gerçekliğini araştıran ve kamuoyu ile paylaşan bir yayın kuruluşudur. Kurucu ve gazeteci Foça, toplumsal medya hesabından paylaştığı bir haber ile kamuoyuna hangi siteden haber okuduğunuzu düzgün bilmelisiniz, iletisini verdi.

“Yeni Akit” yanlış bilgi vermek konusunda birinci oldu.

Foça, Twitter üzerinden ‘Kılıçdaroğlu Ekim ayında ‘Kasım’ı bekleyin’ demişti! ‘Patlamayı mı kastetti?’ sorusu gündemde..’ başlıklı ‘Yeni Akit’ sitesinin haberini paylaşarak, bir araştırma yayımladı. Teyit’in, 1 Ekim 2016 – 13 Ekim 2022 tarih aralığını baz alarak, yanlış haber istatistiklerine nazaran hazırladığı araştırmada birincinin ‘Yeni Akit’ olduğu görüldü.

“Elimizdeki verilere göre, Yeni Akit haber siteleri arasında dezenformasyon üretmede açık ara önde.”

Foça’nın yayımladığı araştırmaya nazaran, yanlış bilgi içeren 2 bin 610 haber sitesi belirlendi. Bu linkler kapsamında ise yanlış bilgilerin haber sitelerine dağılımına bakıldığında birinci beşte yer alan haber sitelerinin Yeni Akit, Sabah, Sözcü, Haberler ve Cumhuriyet olduğu saptandı.

“Amacımız sahte haberi kimin yayınladığından ziyade, kimin hatasını düzeltip, bunu duyurmaya istekli olduğunu bilmek.”

En çok düzmece haber yayınlayan beş kurumdan ikisinin açıkça iktidar kanadını, başka ikisinin muhalif kanadı destekleyen, birininse görece daha ortada bir yayın siyaseti tutturduğunu belirten Foça, hedeflerinin haber sitelerinin bu durumu fark edip düzeltmesi olduğunu söyledi.

Ancak can kayıplarının yaşandığı fecî patlamanın akabinde yeniden uydurma haberlerin deverana girdiği görülüyor.

Foça paylaşımında Yeni Akit’in haberi hakkında, ‘Bu gazetenin muhakkak bir kesiti provoke ederek hayatta kalabildiğini hatırlamak ve içeriklerini kızgınlıkla dahi olsa paylaşmamak lazım’ tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu