Haber

İzmir’de Metro ve Tramvay Grevi Sona Erdi

KERİM UĞUR

izmirMetro ve tramvay hatlarında başlayan grevde izmir Büyükşehir Belediyesi ile yapılan birlik ortada uzlaşmaya varıldıktan sonra toplu ulaşım normal seferlerine döndü. Uzlaşmanın detaylarını anlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Demiryol-İş Sendikası ile yürüttüğümüz BDT müzakerelerinde sendika önergemizde en düşük 22 bin 105, en yüksek olan günlük ücreti kabul etti. 25 bin 009 lira. Diğer sosyal haklarda da belediyemiz ortalama yüzde 7 kabul etti. Zamı da kabul etti. Böylece grevin bitirilmesi konusunda mutabakata varıldı” dedi.

Haftaya metro ve tramvay işçilerinin greviyle başlayan İzmir’de toplu ulaşım normale döndü. İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İzmir Metro A.Ş. Pazartesi günü başlayan grev, işverenlerin örgütlediği Türk-İş ile Demiryolu-İş Sendikası arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin ardından ikinci günün sonunda sona erdi. ‘sendika SODEM-SEN ile metro ve tramvayda çalışan işçiler.

Dün akşam da devam eden müzakerelerde İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, SODEM-SEN temsilcileri ve Demiryol-İş Sendikası yöneticileri arasında uzlaşma sağlandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından gönderdiği mesajla uzlaşma sağlandığını ve grevin sona erdiğini duyurdu. Bu sabah itibariyle metro ve tramvay yeniden çalışmaya başladı.

Demiryolu ağının yeniden faaliyete geçmesiyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların grevden mağdur olmaması için ESHOT ve İZDENİZ’e koyduğu ek hizmetler kaldırılarak tüm ulaşım ağı normal seyrine döndü.

“EN ALT TEKLİF 22 BİN 105 LİRA, EN YÜKSEK TEKLİF 25 BİN 009 LİRA”

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, sosyal medya hesabından anlaşmanın detaylarını açıklayarak, “Demiryol-İş Sendikası ile yürüttüğümüz TİS görüşmelerinde sendika, önergemizdeki günlük ücret fiyatlarını kabul etti. En düşük 22 bin 105, en yüksek 25 bin 009 lira olan sosyal haklara ortalama yüzde 7 zam isteğini gösterdi. Belediye tüm çalışanları için korunmuş, her iki tarafın da yaptığı fedakarlıklar ile uzlaşma noktası bulunmuştur. Bu süreçte sabreden ve güçlenen tüm vatandaşlarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Ederim” dedi.

Kaynak: ANKA / Günümüz

maltepeajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu