Ekonomi

Kredi kartı azami faiz oranı artırıldı

Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki Merkez Bankası, ilk perdesinde hızla siyasi faiz oranını yükseltirken, ardından kredi kartına uygulanan azami faiz oranlarını yükseltti.

Ekonomi gazetesinden Hüseyin Gökçe’nin haberine göre, halen yüzde 1,36 olan ve Merkez Bankası tarafından daha önce temmuz ayında geçerli olacağı açıklanan kredi kartı tavan faiz oranı yüzde 1,91’e yükseltildi.

Kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı, Merkez Bankası tarafından her ay açıklanan ‘referans faiz oranı’na 0,55 puan eklenerek belirlenir. Resmi Gazete’de yayımlanan Merkez Bankası tebliği ile referans faiz oranı 0,88’den 1,36’ya yükseltildi. Buna göre, yüzde 1,36’ya 0,55 puan daha eklenerek Temmuz ayı itibarıyla kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1,91’e çıkarıldı.

ARTIŞ ORANI 1 AY GERİLENDİ

Merkez Bankası daha önce Temmuz ayı referans faiz oranını 0,88 olarak açıklamıştı. Yani Temmuz ayında kredi kartı azami faiz oranı yüzde 1,36 olarak devam edecek.

Bankaların Ticari Müşterilerden Uygulayabilecekleri Fiyatların Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ’de değişiklik yapılarak, normalde Ağustos ayında uygulanması gereken faiz artışı Temmuz ayına kadar geri çekilmiştir.

Referans faiz oranı, Tebliğ’in bir önceki versiyonuna göre, bankaların mevduata uyguladıkları geniş ortalama akım faiz oranı üzerinden hesaplanan oran ile politika faizini yüzde 10 artırarak bulunacak oran dikkate alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde belirlenen oran her ayın sonundan itibaren 5. iş günü olarak ilan edilir.

Yapılan değişiklikle Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı olması durumunda toplantı tarihindeki fiili bilgiler çerçevesinde referans faiz oranının açıklanmasına karar verildi.

Tebliğ’e eklenen kesintili madde ile 1-31 Temmuz ortasında referans oran yüzde 1,36 olarak belirlendi.

Buna göre Temmuz ayında kredi kartlarına uygulanacak azami faiz oranı yüzde 1,36 olan referans faiz oranına 0,55 eklenerek yüzde 1,91 olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu