Ekonomi

Malatya’nın ihracat kaybı 68 milyon dolar

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 6 Şubat depremi sonrası Malatya’nın ihracat kaybının 68 milyon 535 bin dolar olduğunu belirterek, “Yeniden toparlanmaya çalıştığımız bu günlerde daha kapsamlı destek bekliyoruz. ayak.”

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya’nın 6 Şubat depremi sonrası ihracat kaybının 68 milyon 535 bin dolar olduğunu söyledi.

2023 Şubat-Aralık döneminde ihracatın 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 16 azaldığını kaydeden Önder Sadıkoğlu, “6 Şubat’ta tarifsiz depremler yaşadık. Ekonomik ve sosyal etkisi hala devam ediyor, öyle görünüyor. Yıllarca devam edecek.İhracat, ülkemizin ve ilimizin ekonomisi, Türkiye için hayati önem taşıyan bir konu.Yaşadığımız depremler sonrası düşen ilimizin ihracatının hızlandırılması için hükümetimizden güçlü adımlar bekliyoruz. Malatya’dan 2023 yılı Şubat-Aralık döneminde 356 milyon 696 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2022 yılının aynı döneminde ise 425 milyon 231 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdik. İlimizin ana ihracat kalemi kuru kayısıdır. ihracat daralıyor, ihracat kalemlerimize yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünleri katmamız kaçınılmaz.Yükü hafif, değeri ağır ürünleri ihraç edecek fabrika sayımızı artırmamız gerekiyor. Tüm iş dünyasını ayağa kalkmaya çalışan şehrimize yatırım yapmaya davet ediyorum. ” söz konusu.

Tüm dünyada yaşanan ekonomik sorunların üretim maliyetlerini artırarak ülkemizin rekabet gücünü zayıflattığını vurgulayan Başkan Sadıkoğlu, “Ekonomik sorunlar sadece ülkemizde değil tüm dünyada devam ediyor. Jeopolitik riskler artıyor, dünyada siyasi kriz yaşanıyor” Kızıldeniz’de yaşananlar bizi yeni bir tedarik zinciri kriziyle karşı karşıya bırakıyor.” “Bütün bunlar yüksek üretim maliyetleriyle birleştiğinde rekabet gücümüz giderek zayıflıyor. Dolayısıyla ihracatta mevcut konumumuzu savunmak dışında hedeflere ulaşabilmek için ihracatçılarımıza destek olmak çok önemli” dedi. -MALATYA

merkezefendi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu