Haber

Mersin’de çarşı esnafı dükkanlarının yıkılmaması için yolu trafiğe kapattı.

Mersin’de çarşı esnafı dükkanlarının yıkılmaması için yolu trafiğe kapattı.

Mersin’de tarihi Zafer Çarşısı’nın önündeki meydana ‘Rızık Kutsaldır’ yazılı pankartlarla gelen çarşı esnafı, dükkânlarının ‘deprem riski’ nedeniyle yıkılmasına tepki gösterdi. 4 yıl daha sözleşmeleri vardı ve yasal sürecin beklenmesini talep ettiler. Basın açıklaması yapan esnaf, ardından İstiklal Caddesi’ni bir süre trafiğe kapattı.

Mersin Çarşı Esnaf Derneği üyeleri, tarihi Zafer Çarşısı’nın önünde meydana gelerek ‘Rızık Kutsaldır’ ibaresiyle açıklama yaptı. Yaklaşık 40 yıldır geçimlerini çarşıdan kazandıklarını belirten esnaf, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘deprem riski’ nedeniyle hukuki süreci devam eden Zafer Çarşısı’nı yıkmak istemesine karşı çıktı. Konuyla ilgili esnaf adına açıklama yapan Mersin Çarşı Esnafları Derneği Lideri Bekir Algüllü, bu yerlerin kendilerine son 10 yıllığına kiralandığını, 4 yıl daha resmi sözleşmelerinin olduğunu söyledi. 30 Kasım 2022’de gönderilen yazıda buranın riskli bir bölge olduğunun ve bir an önce boşaltılması gerektiğinin kendilerine bildirildiğini kaydeden Algüllü, “Bu konuda 60 dava açtık. Açılan davalar üzerine Zafer Çarşısı’yla ilgili mahkeme yargılanıyor. yürütmeyi durdurma kararı aldı.11 Ocak 2023 tarihinde özel bir şirket tarafından hazırlanan raporda burası riskli bölge olarak gösterildi.Yani bizden önce bölgeden, sonra riskli bölgeden tahliyemiz istendi. 45 gün sonra tahliye için bölge raporu geldi. Şu anda davalarımız devam ederken biz sokağa atılmaya çalışıyoruz. Esnafı mağdur etmek kimseye bir şey kazandırmıyor, sadece kaybediyor” dedi.

İki binanın yeniden incelenmesi gerektiğini vurgulayan Algüllü, “Halk yanlış bilgilerle yanıltıldı ve esnafımız algı operasyonlarına maruz bırakıldı. Yemek kutsaldır. Bir daire başkanı Zafer Çarşısı’ndaki binaların ruhsatsız olduğunu söyledi.” .yaptın mı?” O sordu.

Konuşmaların ardından Zafer Çarşısı esnafı İstiklal Caddesi’ni bir süre trafiğe kapatarak yansımalarını dile getirdi.

hazro-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu