Haber

Samsun’da Sokak Ortasında Cinayet Vakası Yeniden Başladı

6’sı tutuklu 8 kişinin, sokağın arka tarafında tabanca ve tüfekle bir kişiyi vurduğu ve ardından tabanca ve dipçik ile kafasına vurduğu olayla ilgili olarak yargılandığı davada, 3 kişi, müebbet hapis cezasına çarptırıldı ve 4 kişi 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 1 kişi beraat etti. Yargıtay bu kararı bozarak 7 kişinin aynı cezaya çarptırılmasını talep etti. Mahkeme, yeniden yargılamada önceki kararında direnerek sanıklara aynı hapis cezasını verdi.

Olay, 19 Ağustos 2020 tarihinde Samsun’un Canik ilçesi Karşıyaka Mahallesi Kanije Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Hüsame Ünveren (24) isimli genç sokak ortasında tabancalı saldırıya uğradı. Saldırganlar, yerde yatan yaralı gence tabanca kabzasıyla kafasına vurduktan sonra tabanca ve tüfekle tekrar ateş etti. Tüm bu anlar cep telefonuyla saniye saniye görüntülenirken, saldırganlar daha sonra kaçtı. Silahlı saldırı sırasında Canik Belediyesi MHP Meclis Üyesi Cemil G. de kaza sonucu bacağından yaralandı. Başına isabet eden kurşunlarla vücudunun çeşitli yerlerine isabet eden ağır yaralanan Hüsame Ünveren sağlık ekiplerince özel bir hastaneye, Cemil G. ise Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Hüsame Ünveren yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve hayatını kaybetti.

Samsun polisi zanlıları yakalayarak gözaltına aldı ve 6 kişi tutuklandı, 2 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Sanıklar Ahmet Cerrah (29), Gökhan Cerrah (36), Serkan Torunoğlu (20), Caner Şahin (24), Cengiz Akyıldız (20), Engin Can Deniz (27), Berna G. 27 ve Emre Can Eroğlu (23) 08.08.2021 tarihinde sona erdi. Samsun 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuklu bulunan Ahmet Cerrah, Gökhan Cerrah ve Serkan Torunoğlu, “kasten adam öldürme” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet Cerrah da “kasten yaralama” suçundan 1 yıl 28 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Caner Şahin, Cengiz Akyıldız, Engin Can Deniz ve Emre Can Eroğlu’nu “kasten adam öldürmeye yardım etmek” suçundan 10’ar yıl hapis cezasına çarptırdı. Başka bir suçtan tutuklu olan ve bu suçtan tutuklanmayan Emre Can Eroğlu’nun tutuklanmasına karar verildi. “Suç delillerini saklama” hatasından tutuksuz yargılanan Berna G. beraat etti.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin sanıklar hakkındaki kararını bozarak, “olaya iştirak” olduğuna işaret etti. “7 sanığın müebbet hapisle cezalandırılmasını” talep eden Yargıtay, kararı bozarak belgeyi yeniden yargılanmak üzere Samsun 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Yerel mahkemede yeniden görülen davada mahkeme önceki kararında direnerek hapis cezasını yeniden uyguladı. Belgenin Yargıtay Ceza Genel Kurulu’na gönderileceği ve kararın genel kurul tarafından verileceği öğrenildi. – SAMSUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu