Haber

Seçime yönelik göç politikaları: ‘Göçmenler siyasi malzeme olarak kullanılacak’

DİSK Gıda-İş, “Türkiye’de işçi sınıfının bir parçası haline gelen göçmen işçi ve emekçileri seçim sürecinde neler bekliyor?” sorusuna yanıt aradığı bir panel düzenler.

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi’nde gerçekleştirilen panelin açılış konuşmasını Gıda-İş Başkanı Seyit Aslan yaptı.

Türkiye’nin milyonlarca göçmen personel ve işçinin yaşadığı bir ülke olduğunu belirten Aslan, ucuz işgücü olarak görülen göçmenlerin esnek, güvencesiz ve kötü koşullarda çalıştırıldığını söyledi.

Siyasi partilerin göçmenleri ‘güvenle’ veya zorla göndereceklerini söylediklerini ifade eden Aslan, “Göçmenlerin bunu siyasi malzeme olarak kullanacakları çok açık. Bunu birlikte görüşmek istiyoruz” dedi.

Moderatörlüğünü Birgül Çay’ın yaptığı panel, Sibel Karadağ, Didem Danış, Fırat Çoban, Adem Maarastawi ve Kıvanç Eliacik’in konuşmalarıyla devam ediyor.

Moderatörlüğünü Birgül Çay’ın yaptığı panelin ilk konuşmasını Doç. Didem Danış yaptı. Danış, son 10 yılda göçmenlerin birçok ülkede seçim konusu haline geldiğini belirtti. Avrupa’da en fazla göçmen kabul eden iki ülke olan Almanya ve İsveç’te siyasi partilerin tamamen göç politikaları temelinde kurulduğunu söyledi. Danış, “Göçmenler gelsin ama kırılgan ve güvencesiz koşullarda gelsin” anlayışının ülkeler genelinde yaygınlaştığını da vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu