Haber

Şili ve Peru sınırında mahsur kalan Venezuelalı göçmenler ülkelerine geri gönderildi

Haftalardır Şili ve Peru sınırlarında zor şartlar altında mahsur kalan 115 Venezuelalı göçmen, uçakla ülkelerine getirildi.

Şili’nin başkenti Santiago’nun yaklaşık 2 bin kilometre kuzeyindeki Arica kentinden havalanan ve Venezuelalı göçmenleri taşıyan uçak, Karakas’taki Simon Bolivar Havalimanı’na indi.

Venezuela ve Şili makamlarının diplomatik çabaları sonucunda 115 Venezuelalı göçmenin sorunsuz bir şekilde ülkeye getirildiği bildirildi.

Şili Devlet Lideri Gabriel Boric, Venezuelalı göçmenlerin ülkelerine dönmesinin memnuniyet verici olduğunu ve bunun diplomatik bir zafer anlamına geldiğini söyledi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil, vatana dönüş kapsamında bugüne kadar 30 bin Venezuela vatandaşının ülkeye geri getirildiğini bildirdi.

Haftalardır Şili ve Peru sınırlarında çok zor günlerden geçtiklerini hatırlatan göçmenlerden Hayat Gil, ülkesine döndüğü için son derece mutlu olduğunu kaydetti.

32 yaşındaki David Molina da ülkeye yeniden ayak bastığı için mutluydu. “Şili yasaları bizim için ağırlaştı ve geri dönmek zorunda kaldık.” terimini kullandı.

Havalimanında yemek ikramı yapılan Venezuelalılar daha sonra otobüslerle kalacakları yerlere götürüldü.

Şili devletinin göçmenlik kontrollerini sıkılaştırmasının ardından başta Venezuelalılar olmak üzere yüzlerce göçmen Şili’den ayrılmanın yollarını aramaya başladı.

Peru Başbakanı Alberto Otarola, 4 Mayıs’ta ülkeye yasa dışı ve belgesiz giriş yapan göçmenlerin sınır dışı edileceğini açıklamıştı.

habersolhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu