Teknoloji

Sıvı hidrojenle çalışan ilk pilotlu uçak havalandı

Havacılık sektörü, çevre dostu ve sürdürülebilir alternatif yakıt arayışında önemli bir dönüm noktasına ulaştı.

Sıvı hidrojen kullanan uçaklar, geleneksel jet yakıtlarının çevresel etkilerinin azaltılması ve havacılık sektörünün saf güce yönlendirilmesi açısından büyük umut vaat ediyor.

Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan uçaklara yönelik hidrojen-elektrik aktarma organları sistemlerinin geliştiricisi H2FLY, sıvı hidrojenle çalışan elektrikli bir uçağın dünyanın ilk pilotlu uçuşunu başarıyla tamamladığını duyurdu.

Uçuşlar başarıyla tamamlandı

H2FLY ekibi, uçuş testinin bir modülü olarak, biri üç saatten uzun süren de dahil olmak üzere sıvı hidrojenle çalışan dört uçuşu tamamladı.

Hidrojen elektrikli ‘HY4’ gösteri uçağı Slovenya’nın Maribor kentinden havalandı ve birçok uçuş testini başarıyla geçti.

Uçak, tüm uçuş boyunca hidrojen-elektrik yakıt hücresi sistemine güç sağlamak için sıvı hidrojen kullandı.

Sıvı hidrojenle çalışan ilk pilotlu uçak havalandı

Menzil iki katına çıktı

Test uçuşlarının sonuçları, gaz halindeki hidrojen yerine sıvı hidrojen kullanılmasının, HY4 uçağının maksimum menzilini iki katına çıkararak 750 km’den 1.500 km’ye çıkardığını gösterdi.

Bu durum; Bu, emisyonsuz, orta ve uzun mesafeli ticari uçuşların sağlanmasına yönelik kritik bir adımı temsil ediyor.

Basınçlı gaz halinde hidrojen depolama (GH2) ile karşılaştırıldığında, sıvılaştırılmış, kriyojenik hidrojenin (LH2) kullanımı, tank ölçeklerinde ve hacminde önemli ölçüde azalmaya olanak tanır ve bu da uçağın menzili ve yük kapasitesinin artmasına neden olur.

Uçuş testlerinin tamamlanmasıyla birlikte H2FLY, ticarileştirme yoluna odaklanacak. Haziran ayında H2FLY, 27 bin ft’ye kadar uçuş irtifalarında tam güç aralığını sağlayabilen yeni H2F-175 yakıt hücresi sistemlerinin geliştirildiğini duyurdu.

H2FLY, Baden-Württemberg Ulaştırma Bakanlığı tarafından ortak finanse edilen Hidrojen Havacılık Merkezi’ni 2024 yılında Stuttgart Havalimanı’nda açacak.

Merkez, yakıt hücresi entegrasyon tesisleri ve sıvı hidrojen altyapısı sunarak Avrupa havacılık endüstrisinin ve hidrojen ekonomisinin geleceği için bir odak noktası haline gelecek.

H2FLY

haberceltik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu