Haber

Suriye, CHP ile görüşme olacağı yönündeki açıklamaları yalanladı

Ankara-Şam hattında ‘normalleşme’ zemini arayışları hız kazandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ile ilişkilerin onarılması için tüm girişimlere açık olduğunu dile getirdi.

Esad’a davet masada

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Astana dönüşü yaptığı açıklamada “Bizim Sayın Putin ile Beşar Esed’e bir davetimiz olabilir. Sayın Putin Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirebilirse, bu yeni bir sürecin başlangıcı olabilir” ifadelerini kullandı.

CHP’den Şam’a gideceğiz çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Esad’a davetimiz olabilir” minvalindeki sözleri sonrası görüşmenin nerede ve ne zaman yapılacağı merak konusu olurken CHP’den dikkat çeken bir çıkış geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Deniz Yücel, partisinin MYK toplantısı sonrası “Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, temmuz ayı içerisinde Şam’a bir ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyor” açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut ise Özgür Özel’in Suriye’yi ziyaret ederek Beşar Esad ile görüşme isteğinin Şam yönetimi tarafından kabul edildiğini iddia etti.

Şam’a yakın kaynaklar CHP’yi yalanladı

CHP’den peşi sıra gelen “Suriye’ye gideceğiz, Esad’la görüşeceğiz” açıklamaları Şam rejimine yakın kaynaklar tarafından yalanlandı.

Şam’a yakın “El Vatan” gazetesinde yer alan ve rejime yakın bir isme dayandırılan haberde Suriye tarafının Türkiye’deki muhalefet partileriyle iletişimde bulunduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Bahse konu kaynak, Suriye tarafının Türkiye’deki herhangi bir siyasi parti ile iletişimi olmadığını ifade etti.

CHP’nin “Beşar Esad ile bir araya gelme talebimiz Şam’da olumlu karşılandı” açıklaması sonrası Suriye tarafından gelen bu yalanlama dikkat çekti.

Gelişme Suriye basınında da genişçe yer buldu.

“Esad rejimi CHP’yi yalanladı”

“Enab Baladi” isimli Suriye merkezli haber sitesi, Esad rejiminin CHP’yi yalanlandığını duyurdu.

AlAraby de Esad rejiminin CHP’yi yalanladığı açıklamayı “Suriye rejimi Türk taraflarla herhangi bir temas kurduğunu yalanladı” başlığıyla okurlarına aktardı.

Lübnan merkezli “Tayyar.org” haber sitesi “Suriyelilerin hiçbir Türk siyasi partisiyle teması yok” başlığıyla manşete taşıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu