Haber

Tarikat Liderinin 6 Yaşındaki Çocuğuna Cinsel İstismar İzmir’de Protesto Edildi: “Çocuklar, Kadınlar, Karanlık Aklınıza Aydınlık…

HABER: ABDULLAH ÇELEBİ – Kamera: KERİM UĞUR

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındayken çocuğunun cinsel istismara uğramasına izin vermesi İzmir’de protesto gösterisi düzenledi. Tarikat ve cemaatlere ve iktidara “o daha 6 yaşında” sloganları atarak tepki gösteren DİSK’liler, “Cemaat ve tarikatların çocuklarımızı, gençlerimizi, kadınlarımızı ve geleceğimizi sömürmemesini istiyorsak, bunu yapmak zorundayız. Laiklik karşıtı tüm zihniyetlerin Türkiye’de yeri olmadığını her fırsatta haykırıyoruz. Çocukları, laikliği ve aydınlanmayı teslim etmeyeceğiz” dedi.

DİSK Genel İş İzmir Kadın Kurulları ve sendika üyeleri bugün Kültürpark önünde toplandı. Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızına 6 yaşından itibaren “imam nikahı ile evlendirilerek” cinsel istismara uğramasına tepki gösteren DİSK üyeleri, “Bu ülkede dokunulmazlık milletvekillerinin hakkı olmalı, çocuklar değil” çekin’, ‘AKP bakanı yanan çocuklar’ sloganları attı.

“LAİKLİĞİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ”

Basın açıklamasını DİSK Genel İş Sendikası İzmir 3 Nolu Şube Sekreteri Serap Yılmaz okudu. İşte açıklama:

“Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa tecavüz edenlerin, 6 yaşındaki çocuğa evlilik adı altında istismar edilmesine göz yumanların gerici ve karanlık zihniyetine karşı bugün sesimizi daha da yükseltmeli ve bu karanlıkla hesaplaşmalıyız. Bu iğrenç, karanlık, çağ dışı zihniyete karşı laikliği hep birlikte savunmak zorundayız. Türkiye’de yer.

“SAVAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Gerici mezhebin lideri olan o 6 yaşındaki çocuğun mensubu olduğu mezhebin bir başka mensubuyla yıllarca sistematik istismara maruz bırakılarak zorla ve çocuk yaşta evlendirilmesi, bu durumun devlet tarafından nasıl örtbas edildiği, hukuk nasıl işlevsiz hale getirildi, devlet tarafından nasıl karanlıklaştırıldı. eğitim adı altında zihinlerin zorla yerleştirildiğini bir kez daha fark ettiriyor. Bu zihniyete yas tutmayacağız, isyan edeceğiz. İstismara, tecavüze, tacize sessiz kalmayacağız. İşte bir kez daha buradayız. Karanlık zihinlerinize kadınları, çocukları, laikliği, ışığı teslim etmeyeceğiz. Karanlık AKP zihniyetine karşı, ‘Bir kere olmaz’ diyenlere karşı İran’daki kadınlar gibi hep birlikte, bir kez daha yüksek sesle ‘Mücadeleye devam edeceğiz’ diyoruz.

BAZI KADINLAR GÖZYAŞLARINI TUTAMIYOR

DİSK Genel İş Sendikası İzmir 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin de Burcu Akanlı’nın “Çocuk istismarına hayır” şiirini okudu. Şiir okunurken bazı kadınlar gözyaşlarını tutamadı.

MEMİŞ SARI: BU MÜCADELE BİTMEDİ, DEVAM EDECEK

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “Bu mücadele bitmedi, devam edecek. İran’da Mahsa Amini üzerinden devam edecek. Burada kadın cinayetlerine karşı kadınlar sokaklarda yürüyecek. Nazım Usta ‘Dinle ne duyuyorsun’ diyor. çakalların ulumasıdır.Safları sıkılaştırın çocuklar.’ “Bu mücadele faşizme karşıdır. Bu mücadele bir özgürlük mücadelesidir. Eğer vaat ettikleri cennet buysa, bırakın cennetiniz batsın. Sen o cennete git” dedi.

GÖRÜNTÜ Dökümü

Basın Bülteninden Detay

DİSK Genel İş Sendikası İzmir 3 Nolu Şube Sekreteri Serap Yılmaz basın açıklamasını okudu

– DİSK Genel İş Sendikası İzmir 8 Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin’in şiir okuması

– DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı’nın Konuşması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu