Ekonomi

Trump kampanyası ve RNC Mart ayında bağış toplamada artış gördü

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanyası, Cumhuriyetçi Ulusal Komite (RNC) ile birlikte, Mart ayında bağış toplama çabalarında önemli bir artış kaydederek 65.6 milyon doların üzerinde bağış topladığını bildirdi. Bu rakam Şubat ayında toplanan 20 milyon $’a kıyasla üç kattan fazla bir artışı temsil etmektedir.

Trump’ın Cumhuriyetçi adaylık için son rakibi olan Nikki Haley’in Mart ayı başında başkanlık yarışından çekilmesinin ardından bağış toplama faaliyetlerinde önemli bir artış kaydedildi. Kampanya ve RNC’nin Mart ayını 93,1 milyon doların üzerinde nakit rezervle kapattıklarını açıklamasıyla bu konsolidasyon Trump’ın mali destek tabanını harekete geçirmiş gibi görünüyor.

Buna karşılık, Demokrat Joe Biden’ın yeniden seçim kampanyası, Trump’ın çabalarını sürekli olarak geride bırakarak müthiş bir bağış toplama gücü olmuştur. Biden’ın kampanyası Mart ayı bağış toplama rakamlarını henüz açıklamamış olsa da, Mart ayı sonlarında düzenlenen yüksek profilli tek bir etkinlikte 25 milyon doların üzerinde bağış toplandığı bildirildi. Bu, Biden için güçlü bir Şubat ayını takip ediyor; kampanyası ve ilişkili kuruluşları 53 milyon dolardan fazla para topladı ve ayı elinde 155 milyon dolardan fazla nakitle kapattı.

Planlar hakkında bilgi sahibi bir kaynağın belirttiğine göre, Trump kampanyası 6 Nisan’da yapılması planlanan bir bağış toplama etkinliğinden 33 milyon dolar elde etmeyi hedefliyor.

Tarihsel olarak Demokrat adaylar 2004’ten bu yana başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerden daha fazla bağış toplamışlardır. Ancak bu durum, Trump’ın 2016’da Hillary Clinton’dan daha fazla bağış toplamasına rağmen seçimi kazanması örneğinde olduğu gibi, her zaman seçim zaferine dönüşmemiştir.

5 Kasım seçimleri yaklaşırken, Trump ve Biden sıkı bir çekişmeye sahne olacak bir rövanşa hazırlanıyor. Çarşamba günü yayınlanan Wall Street Journal anketi de dahil olmak üzere mevcut anketler, Trump’ın altı önemli savaş bölgesi eyaletinde Biden’ın önünde olduğunu gösteriyor ve başkanlık için sıkı bir mücadeleye sahne olması bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberkure.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu