Ekonomi

Almanya küresel asgari kurumlar vergisinin yüzde 15’e indirilmesine yeşil ışık yaktı

Alman Parlamentosu Cuma günü %15 oranında küresel bazda kurumlar vergisini onayladı. Hareket, büyük şirketlerin, kârların nerede elde edildiğine bakılmaksızın kârları üzerinden en az yüzde 15 vergi ödemesini sağlamayı amaçlayan uluslararası fikir birliğinin bir parçası.

2021 yılında yaklaşık 140 ülke Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) konsensusunu kabul etti. Gelecek yıldan itibaren uygulamaya konacak bu anlaşma Alphabet (NASDAQ:) tarafından imzalandı. Google) Google (NASDAQ:GOOGL) ve Amazon (NASDAQ: AMZN gibi büyük şirketlerin karlarını daha düşük vergi olan ülkelere kaydırarak vergiden kaçınmalarının önüne geçmeyi amaçlıyor. Yeni vergi kuralı, yıllık cirosu 750 milyon avroyu (800 milyon dolar) aşan tüm çok uluslu şirketler ve büyük yerli kümelenmeler için geçerli olacak.

Vergi artışının, COVID-19 salgını ve yaşam maliyeti krizinin ardından mali kısıtlamalarla mücadele eden hükümetlere dünya çapında 220 milyar dolar gelir sağlaması bekleniyor. Ancak onay süreci birçok ülkede aksaklıklarla karşılaştı.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Avrupa Birliği’ne üye ülkeler, verginin AB içinde eşit şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla ortak bir direktif üzerinde anlaşmaya vardı. Bu direktifin yıl sonuna kadar tüm AB ülkelerinin ulusal maddelerine dahil edilmesi gerekiyor.

Vergi kanunu Almanya’da tüm koalisyon partilerinin ve ana muhalefet partisinin desteğiyle onaylandı. Almanya Maliye Bakanlığı bu yılın başlarında 2026’dan itibaren 910 milyon Euro ek vergi geliri öngörüyordu. Sonraki yıllarda yani 2027 ve 2028’de ise verginin sırasıyla 535 ve 285 milyon Euro gelir getirmesi bekleniyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

gediz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu