Ekonomi

Biden, Çin elektrikli araçlarına ve güneş enerjisi ekipmanlarına yeni gümrük vergileri getirecek

Biden yönetimi, elektrikli araçlara (EV) uygulanan vergilerde önemli artışlar da dahil olmak üzere Çin’deki stratejik sektörleri hedef alan bir dizi yeni tarifeyi açıklamaya hazırlanıyor. Salı günü kamuoyuna açıklanması beklenen bu hamle, Çin’den gelen yarı iletkenler, güneş enerjisi ekipmanları ve şırıngalar ve kişisel koruyucu ekipmanlar gibi tıbbi malzemelere de yeni tarifeler getirecek.

“Bölüm 301 tarifeleri” olarak adlandırılan tarifelerin gözden geçirilmesi kararı, yönetimin rekabet ve ulusal güvenlik çıkarları açısından kritik öneme sahip olduğu düşünülen sektörlere odaklanmasıyla ortaya çıktı. Yaklaşan duyuru, Trump yönetimi tarafından belirlenen mevcut tarifelerin çoğunu koruyacak olsa da, kilit sektörlere yönelik ek tarifelerle stratejide kayda değer bir değişime işaret ediyor.

Senato Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown da dahil olmak üzere bazı milletvekillerinin savunduğu bir değişiklik olarak, Çin elektrikli araçlarına uygulanan gümrük vergileri yaklaşık dört katına çıkarılacak. Brown ayrıca, Amerikalıların kişisel verilerine yönelik riskler konusundaki endişelerini gerekçe göstererek, yönetimin Çin malı elektrikli araçları tamamen yasaklaması yönündeki isteğini de dile getirmişti.

Gümrük tarifelerine ilişkin bu güncelleme bir süredir bekleniyordu ve ABD Ticaret Temsilciliği Beyaz Saray’a tavsiyelerini haftalar önce sunmuştu. Ancak, iç tartışmalar nihai açıklamayı geciktirdi ve bu da Salı gününden sonraya ertelenebilir.

Başkan Biden’ın politikasını selefi ve 2024 seçimlerindeki potansiyel rakibi Donald Trump’tan farklılaştırma çabalarının bir parçası olan gümrük vergisi önlemleri Çin’den misilleme gelmesine neden olabilir. İki ülke daha önce Trump’ın başkanlığı sırasında bir gümrük vergisi savaşına girmişti.

2022 yılında Başkan Biden, ABD ticaret yasasının 301. Bölümü kapsamında Trump dönemi ticaret politikalarının gözden geçirilmesini başlattı. Geçtiğimiz ay, 1 milyar dolar değerinde çelik ve alüminyum ürününü hedef alarak Çin metal ürünlerine yönelik gümrük vergilerinin artırılması çağrısında bulundu. Ayrıca Biden, Çin’in gemi inşa, denizcilik ve lojistik sektörlerindeki ticaret uygulamalarına yönelik, daha fazla gümrük vergisi ile sonuçlanabilecek bir soruşturma başlattı.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Yönetim ayrıca Çin metal ürünlerinin ABD’ye dolaylı satışını engellemek için Meksika’ya da baskı uyguluyor.

Çin, tarife önlemlerini eleştirerek bunların hem ABD hem de küresel ekonomi için ters etki yarattığını ve zarar verici olduğunu savundu. Beyaz Saray ve ABD Ticaret Temsilciliği yaklaşan duyuru hakkında yorum yapmadı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberpalandoken.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu