Ekonomi

Diyarbakır’da fiyat etiketi tarihi olmayan iki işyerine idari para cezası uygulandı.

Diyarbakır’da fiyat etiketi tarihi olmayan iki işyerine idari para cezası uygulandı.

DİYARBAKIR Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat ve etiket kontrolleri gerçekleştirdi.

Emniyet Müdürlüğü ve İl Ticaret Müdürlüğü’ne bağlı gruplar, kent genelinde faaliyet gösteren yerel ve zincir marketleri kontrol etti. Emniyet Müdürlüğü, marketlerde satılan eserlerin ağırlık, etiket ve fiş kontrolüne yönelik kontrollerini sürdürüyor. İl genelinde yapılan kontrollerde ekipler, gerekli her türlü ürünü alışveriş sepetine atarak, kasa fiyatları ile etiket fiyatlarının aynı olup olmadığını kontrol etti. Özellikle deterjan, çocuk maması ve ayçiçek yağı gibi ürünlerin etiket ve kutu fiyatlarını kontrol eden ekipler, fiyat kontrolünün yanı sıra ürünlerin gramaj ve son kullanma tarihlerini de inceledi. Ekipler, yerli üretim logosu veya fiyat etiketi tarihi olmayan iki iş yerine 6502 sayılı Tüketici Hakları Kanunu ve fiyat etiketi yönetmeliği çerçevesinde idari para cezası verdi.

Sağlık Bakanlığı Gıda Kontrol ekiplerinin eşlik ettiği kontrollerde son kullanma tarihi geçen gıdalara imha edilmek üzere el konuldu. Büyükşehir Belediyesi’nin il genelindeki marketlerde temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat ve etiket kontrollerine devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu