Haber

Güney Afrika, Sudan’da çıkan çatışmada 61 vatandaşını tahliye etti

Güney Afrika Cumhuriyeti, ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında silahlı çatışmaların yaşandığı Sudan’daki 61 vatandaşını tahliye etti.

Sudan’da olduğu tespit edilen 77 Güney Afrika vatandaşından 61’i 29-30 Nisan tarihlerinde iki tahliye uçuşuyla daha ülkelerine döndü.

Uluslararası Bağlantılar ve İşbirliği Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 29 Nisan’daki uçuşta 10 Güney Afrika vatandaşı, 30 Nisan’daki uçuşta 51 Güney Afrika vatandaşı, 1 Zimbabwe ve 1 Lesotho vatandaşı Johannesburg’a ulaştı.

Tahliye edilenler bakanlar tarafından karşılandı

Johannesburg OR Tambo Havalimanı’na iniş yapan 51 Güney Afrika vatandaşını Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Naledi Pandor, İçişleri Bakanı Aaron Motsoaledi, Savunma Bakanı ve Gaziler Thandi Modise’den oluşan bir heyet karşıladı.

Bakan Pandor, burada yaptığı konuşmada, Güney Afrika vatandaşlarının yaşanan korkunç çatışmalardan tahliye edilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Bakanlık Sözcüsü Clayson Monyela ise devlet televizyonu SABC’ye yaptığı açıklamada, Güney Afrikalı diplomatların vatandaşların tahliyesi için bölgede olduklarını ve kalan vatandaşların en kısa sürede tahliye edileceğini söyledi.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu