Haber

Hatay’da genç gönüllüler narenciye hasadına yardım ediyor

6 Şubat’ta yaşanan deprem sonrasında Hatay’daki narenciye bahçelerini toplayacak yeterli sayıda insan olmadığından, bölümde kalan ve yere düşerek çürüyen eserler, Gençlik ve Spor Bakanlığı çalışanları ve istekli gençler tarafından toplanıyor.

6 Şubat’ta yaşanan depremden en çok etkilenen Kahramanmaraş merkezli Hatay’da yeterli işçi bulunmadığı için işçiler narenciye bahçelerinin çalışma bölümünde kaldı.

Hataylı çiftçiler, kendi bölgelerinde kalan narenciye meyvelerinin gelecek yıl ağaçların çiçek açmasını engellemesi ve düşen meyvelerin toprağı asitlendirerek verimini düşürmesi nedeniyle işlerin toplanması için yardım çağrısında bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı çiftçilerin bu talebine kayıtsız kalmadı.

Bakanlık, Hatay’daki narenciye bahçelerinde koluna bırakılan eserin toplanması ve yere dökülen eserin dönüştürülmesi için Hatay’a gelebilecek istekli gençlere destek amacıyla sosyal medya üzerinden davet yaptı.

Narenciye toplanmasına yardım etmek isteyen istekli gençler, yardım için gonulluyuzbiz.gov.tr’ye başvurdu.

Gönüllü gençler, Hatay’ın Erzin, Dörtyol, Samandağ ve Payas ilçelerindeki narenciye bahçelerinde ağaçlardan yere düşen ve ağaçlardan yere düşen narenciyeleri toplamak için bir araya geldi.

15 Şubat’a kadar 3’er gün 4 dönem sürecek olan hasat etkinliği için istekli gençlerin tüm masrafları Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

BAKAN BAK: GÖNÜLLÜ GENÇLERİMİZLE GURUR DUYUYORUZ

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, Hatay’da çok güzel bir dayanışma örneğinin sergilendiğini belirterek, vicdanlı gençlere sahip olmanın gururunu yaşadığını söyledi.

Bakan Bak, geçen yıl da istekli gençlerin deprem bölgelerinde aktif rol aldığını belirterek, ” Bakanlık olarak 1 yıldır deprem bölgelerinde bulunuyoruz. Yaraları kısa sürede iyileştirmeye çalışıyoruz. Depremden en çok zarar gören illerden biri olan Hatay’da artık çiftçilerimize destek oluyoruz. Gençlerimizi çiftçilerimize destek olmaya davet etmemizin hemen ardından gönüllülerimizden yoğun talep almaya başladık. Bakanlık olarak kısa sürede organize olup gençlerimizi bölgeye getirdik. Gençlerimiz orada bir sevgi demeti oluşturdular. Geçen yıl 6 Şubat’ta başlayan birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu halen devam ediyor. Birlikte güçlüyüz. Temiz ruhlu, vicdanlı gençlere sahip olmanın gururunu yaşıyoruz. Düzenlilik bulaşıcıdır. Gönüllü gençlerimizi alınlarından öpüyorum, hepsine teşekkür ediyorum.“dedi.

haskoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Keçiören Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu